ŁUKASZ PRZELASKOWSKI

Tworzący pod pseudonimem Lukas Frankenstein, jaki przyjął od miasta Ząbkowice Śląskie, które do 1945/46 roku nosiło nazwę Frankenstein, gdzie przyszło mu mieszkać, kształcić oraz dojrzewać

BIOGRAM

Życie w Polsce 1983-2016

Urodzony 14.12.1983 r. w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, syn Edwarda i Walentyny z domu Tadeuszak. Wychowany w rodzinie kolejarskiej, ale o tradycjach oraz przeszłości szlacheckiej ze strony ojca, jako dworzanie herbu Srzeniawa z pięciuset letnią historią. Od młodego miał zamiłowanie do czytania książek, komiksów oraz rozwiązywania różnych łamigłówek, krzyżówek, co szybko zaowocowało dołączeniem do popularnego Klubu Przyjaciół Supełka i Pętelki. W 1993 roku został członkiem Związku Harcerstwa Polskiego wstępując do II Drużyny Zuchów „Zgrana Paka” poprzez złożenie przysięgi czyli Obietnicy Zucha na obozie w Wojnowie. W tym samym roku został członkiem Ząbkowickiego Klubu Karate Kyokushinkai w Ząbkowicach Śląskich. Dnia 27.01.1994 r. wstąpił do 43 DH „Szałt” przynależącej pod Chorągiew Dolnośląską, Hufiec im. Piastów Śląskich w Ząbkowicach Śląskich, gdzie 27.05.1995 r. złożył Przyrzeczenie w ruinach ząbkowickiego zamku na harcerza otrzymując krzyż harcerski i pas. W ZHP rozwijał się do 14.11.1996 r. Z powodu zamknięcia ząbkowickiego hufca przechodzi w dniu 18.11.1996 r. do Polskiej Organizacji Harcerskiej i DH „Niezbędni” mającej siedzibę u Księży Pallotynów w Ząbkowicach Śląskich, która funkcjonowała do 23.11.1997 r. W latach 1990 – 1998 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ząbkowicach Śląskich. W 1998 r. rozpoczął tok nauki w szkole średniej Zespołu Szkół Budowlanych (obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych) na kierunku Technik Budowlany o profilu ogólnym, mającej również siedzibę w jego mieście. W 2005 roku podjął pierwszą pracę, jako dziennikarz, reporter w lokalnej gazecie, tygodniku Echo Tygodnia z Ząbkowic Śląskich, gdzie przeprowadzał wywiady i pisał artykuły. Początkowo ukierunkowany kształcić się na architekta zmienił plany i w 2004 roku podjął studia zaoczne historii na Uniwersytecie Opolskim, które ukończył w 2009 roku broniąc pracę magisterską pt. „Ród Przelaskowskich herbu Srzeniawa w świetle archiwum rodzinnego”. W 2007 roku rozpoczął drugi kierunek studiów dziennych, politologię na UO z myślą o karierze dziennikarskiej i pracy w radiu przy własnych audycjach muzycznych, jako wielbiciel audycji Wojciecha Manna i Piotra Kaczkowskiego. W tym celu już na początku studiów podjął współpracę ze Studenckim Radiem Emiter na Politechnice Opolskiej, gdzie rozpoczynał od pracy w Newsroomie, przeprowadzając wiele wywiadów z młodymi oraz debiutującymi zespołami np. Hurt, Delight, Huśtawka, Grin Piss, Coda jak i starszymi reprezentantami sceny muzycznej m.in. TSA, IRA, Perfect, Acid Drinkers, Pidżama Porno, Strachy na Lachy, Closterkeller, Monstrum aby już po dwóch latach prowadzić własne audycje z gościnnym udziałem muzyków, a dalej zostać Szefem Działu Muzycznego. 
W trakcie studiów pisał artykuły, wywiady dla wielu mediów, współorganizował różne wydarzenia kulturalne, jak konkursy dla poetów, koncerty i festiwale dla młodych zespołów np. Festiwal Rock Time Radia Emiter, Festiwal Młodych Zespołów przy Festiwalu Piosenki Opolskiej, zaangażował się w pomoc dla osób niepełnosprawnych współpracując z opolskim magazynem „Bariery w świecie niepełnosprawnych”, a także studenckimi magazynami np. Galopada, samorządami studenckimi, ośrodkami kultury np. MOK w Opolu, organizacjami pozarządowymi np. Jugend-Forum Młodych czy agencją koncertów Fabryką Zespołów, gdzie też poza jej właścicielami miał przyjemność poznać m.in. Jurka Owsiaka.

 Na piątym roku studiów, a więc w 2008 roku przeprowadził się do Wrocławia, skąd dojeżdżał na wykłady pociągiem. W nowym, ale znanym mu mieście został zastępcą dyrektora portalu internetowego młodych artystów Wariarci.pl współpracującego z Młodzieżowym Centrum Informacji i Rozwoju we Wrocławiu, gdzie pomagał w organizacji koncertów i innych przedstawień. Rok później dołączył do zespołu dziennikarskiego nowo utworzonego magazynu grozy „Lśnienie”, gdzie zadebiutował w formie wywiadu z polskim egzorcystą. Redaktor naczelny magazynu, Łukasz Śmigiel dostrzegł potencjał w jego osobie i zaprosił do kolejnego projektu w studenckiej stacji radiowej UniRadio z Wrocławia, którą to prowadził. W ten sposób Łukasz został podwójnym redaktorem, reporterem i dziennikarzem dla magazynu i radia. W radiu prowadził program Wrocławskie Kulinaria. Zapraszał do studia właścicieli z kucharzami wrocławskich restauracji mogącymi przybliżyć swoją historię i smaki ich kuchni dla słuchaczy. Kolejnym krokiem było nawiązanie współpracy ze Studiami Filmowymi ABM oraz EDWIN, gdzie próbował swoich sił na planach filmowych jako statysta, epizodysta, aktor bez wykształcenia w tym kierunku w produkcjach polskich np. Karbala w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, rosyjskich np. Wolf Messing w reż. Wadima Krasnopolskiego oraz niemieckich np. Mein Leben – Marcel Reich-Ranicki w reż. Drora Zahaviego, a przy tym poznając takie gwiazdy filmu jak Daniel Olbrychski, Cezary Pazura czy Krzysztof Ibisz. W ten sposób zostaje dostrzeżony przez warszawską firmę Artist Sound Technology Group, której zostaje przedstawicielem pełniąc funkcje managementu zespołów i promocji wydarzeń, a także bierze udział jako członek jury w warszawskim festiwalu Karuzela. Kolejnym krokiem było dopięcie realizacji jednego z marzeń, a więc w 2011 roku rozpoczęcie pracy w Newsroomie Polskiego Radia Wrocław jako reporter, dziennikarz. Praca w radiu kończy się niestety szybciej niż zaczęła. W 2012 roku podejmuje się pracy jako referent na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu przy projekcie tzw. Kuźnia Kadr utrzymując współpracę z organizacjami studenckimi oraz promując działania uniwersyteckie.

Wszystkie dotychczasowe prace były jednak krótkie, bez przedłużania umów i stabilnego wynagrodzenia, nie miał również ofert pracy pod swoje wykształcenie dlatego podejmował się w trakcie ich trwania bądź pomiędzy innych prac dla przeżycia jak listonosz, magazynier, pracownik przy linii firmy LG, pomocnik zespołu naprawczego elektryków w Pepsi, konsultant telefoniczny i doradca call-center, sprzedający bilety przy wejściu do klubów, roznosiciel plakatów, sprzedawca pamiątek we wrocławskim ZOO, pomocnik w kuchni. Często jeździł dorobić za granicę np. do Szwecji, Niemiec czy Holandii.
W latach 2013-2015 prowadził własną firmę genealogiczną Poszukiwacze Przodków – Łukasz Przelaskowski, zajmującą się na zlecenie badaniem korzeni genealogicznych danych rodzin, dwa sklepiki z pamiątkami oraz agencję hostess i modelek w Ząbkowicach Śląskich. Z powodu dużych podatków i brak obiecanych zmian przez nowy polityków w postaci np. podniesieniu kwoty wolnej od podatku do minimum 10-20 tys. zł oraz przebudowy drogi E8 z Czech do Wrocławia na autostradę lub drogę ekspresową, która mogłaby rozwinąć region, a tym samym jego i wiele innych firm zmuszony był zamknąć działalność i wyemigrować w 2016 r. do Królestwa Niderlandów nie widząc szans na dalszy rozwój w swoim kraju.
W 2013 roku zarejestrował i otworzył Fundację Rodu Przelaskowskich herbu Srzeniawa w celu pielęgnowania archiwów i pamięci historii przodków. Dodatkowo zarejestrował kwartalnik historyczno-naukowy „Młody Szreniawa”, wydawany online, pełni w nim rolę redaktora naczelnego. Fundacja została zamknięta na przełomie 2022/2023 roku. 

Życie w Królestwie Niderlandów

W 2016 roku wyjechał za pracą za granicę. Najpierw mieszkał w tzw. domkach na terenie parków wakacyjcnych lub bungalosach, które wynajmował jego pośrednik pracy, bądź sam. W 2017 r. otrzymał możliwość wynajmu domu, o którą się starał, zamieszkał w Wijster, prowincji Drenthe, Królestwie Niderlandów. Podjął pracę jako Orderpicker czyli zbierasz zamówień na magazynie firmy Jumbo w Beilen, którą zakończył 12.12.2020 r. na fazie B bez przedłużenia dalej, aby już dwa dni później na podobnym stanowisku komisjonera rozpocząć nową pracę w innym magazynie, chłodni przy -18°/-20° C, firmy XGO w Hoogeveen, gdzie dojeżdżał 28 km w dwie strony łącznie rowerem przez kilka miesięcy. Pośrednik widząc wycieńczenie pracownika i jego często choroby przekazał mu skuter. Pomimo wypadku samochodowego, z które wyszedł cudem żywy i kilka dniu później operacji na przepuklinę nie poddał się oraz nie przestał marzyć, a wszystko zamieniał w czyny.  Zapał, energia, a także chęć dalszego rozwoju z doświadczeniem powoli zaczęły przynosić kolejne rozwoje, sukcesy, a z nimi efekty na obczyźnie.

 Co robił, czym się zajmował od 2016 roku? 

Pierwsze kroki podejmuje w nauce j. niderlandzkiego, w tym celu w 2017 roku zapisuje się na kurs w University of Groningen, gdzie po miesiącu czasu otrzymuje certyfikat A1. Rok później nawiązuje kontakt i współpracę z Polską Szkołą w Groningen, gdzie zostaje członkiem zarządu oraz pełni dodatkowe role m.in. nauczyciela. Dodatkowo rozpoczyna kurs j. niderlandzkiego w Drenthe College w Assen i korzysta z pomocy wolontariuszy nauki tego języka w bibliotece z Beilen. 

W dniu 15.10.2018 roku ma miejsce premiera w Polsce jego pierwszej książki pt. „Przygody Borwara – Potomek klanu Atlantis, T. I”, gat. fantasy, powieść przygodowa. Wydanie w wersji papierowej oraz ebook. W 2019 roku pisarz jeździ na tzw. spotkanie autorskie i promocyjne, które mają miejsce w Pizzeri Nowar w Nowej Rudzie, Bibliotece Pedagogicznej oraz Izbie Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego w Ząbkowicach Śląskich, jest gościem audycji Wrocław Kultura Książki w Radiu Wrocław, którą prowadzi red. Jacek Antczak. W dalszej promocji podpisuje umowę 12.06.2019 r. z księgarnią Van der Velde Boeken Assen w Królestwie Niderlandów na sprzedaż swojej książki. Kolejna umowa na sprzedaż jego dzieła ma miejsce 5.02.2020 r. z polskim sklepem Polski Smak w Groningen. Dzień po Walentynkach, a więc 15.02.2020 roku odbywa się pierwsza prezentacja i prelekcja o książce już za granicą tj. w Bibliotece Polskiej w Amsterdamie. Niezapowiedzianą wizytę i tym samym niespodziankę sprawia mu w tym czasie polski przedsiębiorca, podróżnik, rekordzista guinnessa Leszek Mikulski. Następnie 28.02.2020 odwiedza pisarza w domu polonijna tv z Niemiec, PEPE TV, redaktorzy Pani Sylwia i jej mąż Pan Piotr Płonka. Materiał jest publikowany w Internecie oraz TV w programie Kierunek Zachód TVP Polonia. Podczas spotkania zostaje zaproszony na kolejny wywiad bezpośrednio już do studia w Essen w Niemczech, który zostaje zrealizowany 4.03.2020 r. i opublikowany w programie Dobry Wieczór w Europie. Dwa dni wcześniej, a więc 1.03.2020 bierze udział w spotkaniu biznesowo-rozwojowym polonijnych firm z Niemiec, New Way w Hattingen w Niemczech, gdzie nawiązuje nowe kontakty poznając m.in. kolejnego sławnego pośród Polonii podróżnika, przedsiębiorcę Jakuba Kotułę, właściciela biura podróży Fit on Trip i promuje dodatkowo swoją osobę oraz twórczość.

Pisarz posiada szerokie zainteresowania w tym m.in. zamiłowanie do fotografii, które przekłada się na publikację jego zdjęć 20.03.2018 roku w polonijnej gazecie Goniec Polski z Holandii w wersji papierowej oraz online http://goniecpolski.nl/pdf/goniecpolski.nl-149.pdf  , s. 15, a następnie w kalendarzu Drentse Scheurkalender na rok 2019, 2020 i 2022. https://www.drentsescheurkalender.nl/

Łukasz Przelaskowski jest również poetą, a jego twórczość na obczyźnie zostaje odsłonięta po raz pierwszy publiczności 12.03.2019 r. w postaci wiersza „Klucz do szczęścia i miłości” w polonijnej gazecie Goniec Polski z Królestwa Niderlandów, http://goniecpolski.nl/pdf/goniecpolski.nl-173.pdf  , s. 16 oraz przez Klub Literacki „Wiatrak” w Heerlen przez wydany Kalendarz na 2020 rok, gdzie w miesiącu grudniu pojawia się wiersz autora pod nazwą „Zima”, https://www.klub-literacki-wiatrak.nl/Aktualnosci.htm#L34  . Od czerwca 2019 r. do kwietnia 2020 r. wolontariusz jako niezależny reporter w Panoramie, magazynie Radia Polonia – Montreal, Kanada. Magazyn publikowany online oraz wydawany w wersji papierowej.  Ukazały się tam wywiady i artykuły z polskimi podróżnikami m.in. z ww. Leszkiem Mikulskim czy Anną Tomczak – podróżniczką i autorką vloga na YT: Globe in the hat, http://www.panoramanews.org/swiat.htm . W październiku 2020 r. nawiązuje współpracę jako wolontariusz, niezależny reporter z polonijnym magazynem internetowym Culture Avenue z Austin w Teksasie w USA. https://www.cultureave.com/  . 

  Tematyka filmu i teatru, jak już wiemy, są bliskie sercu pisarzowi czego także dowodzi na obczyźnie. 19.06.2019 r. ma miejsce premiera przedstawienia teatralnego „De Poolse bruid” czyli „ Polska panna młoda”  w stodole farmy De Haver, Onderdendam. Spektakl jest nominowany jako jeden z najlepszych dziesięciu spektakli sezonu 2019 – 2020. Pan Łukasz pomógł w przygotowaniu się niderlandzkiej aktorce Lotte Dunselamn z grupy teatralnej ECHO i Noord Nederlands Toneel w Groningen w ćwiczeniu polskiej wymowy do roli polskiej kobiety, a więc tytułowej polskiej panny młodej poprzez nagrania tekstów, dialogów w j. polskim. Dzięki temu Pani Lotte w profesjonalny sposób mogła w pełni zagrać rolę polskiej dziewczyny w sztuce opartej na znanym i cenionym holenderskim filmie z 1998 roku o tym samym tytule w reżyserii Karima Traïdii, mającym na swoim koncie wiele cennych nagród i zwycięstw.

 Więcej informacji  o tym wydarzeniu znajdą Państwo tutaj: 

1. nnt.nl

2. Noord Nederlands Toneel + toneelgroep ECHO: De Poolse bruid

3. NNT Groningen

4. De Poolse Bruid – NNT & TgEcho

  W styczniu 2020 i 2021 roku pełnił rolę wolontariusza w organizacji pozarządowej z Polski, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórka w Groningen podlegała pod sztab ze Schiedam w Królestwie Niderlandów.  Podobny wolontariat miał przyjemność pełnić podczas studiów w Opolu, ale wtedy poprzez pomoc w organizacji zespołów muzycznych przy współpracy z MDK.

facebook.com/WOSPGroningen/

wosp.org.pl/

   30.03.2021 r. roku został członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z Londynu ( zppno.org/ ), a w czerwcu 2021 roku członkiem Polsko-Niderlandzkiego Stowarzyszenia Kulturalnego (https://pnkv.nl/). Dzięki wsparciu ZPPnO otrzymał dotację z polonijnej organizacji PAFT w Anglii w kwocie 250 funtów brytyjskich, jako wsparcie na dokończenie tłumaczenia swojej książki Przygody Borwara na j. angielski przez specjalistę ze Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury ( stl.org.pl/ ) i jej wydanie. Kiedy książka zostanie przygotowana zamierza zapromować swoją twórczość pośród brytyjskich agentów, którzy mogą go reprezentować przy rozmowach nad wydaniem z angielskimi wydawnictwami. 

     7.11.2021 r. ma miejsce jubileusz czyli 40 lat PNKV, które obchodzi go przez organizację wydarzenia „22 Poolse Kunstenaars in Nederland” czyli wystawa prac polskich artystόw w Bergkerk Deventer od 7 do 28 listopada 2021 roku, gdzie pisarz jest zaproszony. Wykorzystuje swoje doświadczenie dziennikarskie i relacjonuje wszystko na żywo przez portale Social Media. 

     13.11.2021 r. wziął udział w międzynarodowym spotkaniu autorskim i targach książki tj. Polska Książka w Świecie w stolicy Belgi czyli Brukseli, którego inicjatorką jest bizneswoman, trenerka Pani Sylwia Piątek. Promował tam książkę Przygody Borwara oraz najnowszą pt. „(nie) Gotowi na sukces vol. 2”, poradnik motywacyjny, w którym na drodze do sukcesu odsłania jego klucz i tym samym swoją historię wzlotów oraz upadków z walką o marzenia, cele. Łukasz jest współautorem ww. pozycji. Do grudnia 2022 pełni rolę członka PNKV, a także otrzymał propozycję dołączenia do zarządu, gdzie zmuszony był podziękować z powodu braku czasu jaki przekłada na swoje plany. 

        17.12.2021 r. został zaproszony na spotkanie polonijnej organizacji Klub Literacki „Wiatrak” w Heerlen.  Planowana była premiera nowego tomiku wierszy „Antologia nieoczywista”, gdzie, jako współautor, opublikował kilka swoich wierszy. Antologia została wydana i trafiła do rąk Łukasza, ale wydarzenie zostało odwołane z powodu międzynarodowej pandemii przez wirus COVID-19 i tym samym wprowadzonych obostrzeń w na świecie z brakiem możliwości spotykania się ludzi w grupach, a pozostaniem w domach.  

      26 listopada 2021 zarejestrował swoją nową firmę w Holandii, wydawnictwo Lukas Frankenstein aby móc prowadzić sprzedaż swoich prac i gadżetów przez sklepik Internetowy i tym samym skupić się na pisarstwie. 

          Z początkiem 2022 roku zostaje wydana antologia polsko-niemiecka “Cienie i czas. Schatten und zeit” pod patronatem Międzynarodowej Grupy Poetyckiej Mango. Łukasz wysyła swoje wiersze do niniejszej publikacji na zaproszenie przez inicjatorkę, organizatorkę, prezes MGPM Panią Barbarę Orlowski z Niemiec. W ten sposób staje się jednym z czterdziestu pięciu współautorów wydania z Europy i Brazylii. Wszyscy są uznanymi w świecie artystami, pisarzami, poetami.  

     W 2022 współpracował z polonijnym Klubem Dobrego Biznesu z Niderlandów  będąc członkiem zarządu. W grudniu 2022 zrezygnował z funkcji i współpracy aby móc skoncentrować się w pełni na swoich projektach. 

      26 marca 2023 roku zostaje opublikowana przez Wydawnictwo Lukas Frankenstein angielska wersja “Przygód Borwara” tj. “The Adventures of Borwar – A descendant of the clan Atlantis – Volume I”. Pozycja jest dostępna do zakupu na międzynarodowej platformie Amazon dzięki czemu dociera do ponad dwóch miliardów osób znających j. angielski. 

W 2023 roku dołącza do klubu filmowego w Beilen “Beiler Video Club” www.filmclub-bvc.nl/, gdzie pomaga przy realizacji kilku projektów filmowych jako kamerzysta i montażysta: Bruggenbouwers uit gemmente Midden-Drenthe .

W 2024 zostaje członkiem:

a. Niderlandzkiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. NVJ – Nederlandse Vereniging van Journalisten, www.nvj.nl.

b. Auteursbond (Stowarzyszenie Autorów) w Niderlandach, www.auteursbond.nl.

Pisarz Łukasz Przelaskowski w skrócie.

Miłośnik książek i filmów fantasy, powieści przygodowych starszych autorów jak Stanisława Lema, Marry Shelley, Tolkiena, Jacka Londona, Edgar Rice  Burroughs, James Fenimore Cooper, Karl Friedrich May, Stephena Kinga, Wiktora Hugo, a także tych młodszych, jak Stiega Larssona, J.K. Rowling, Łukasz Śmigiel,  Joanna Lamparska, Bogusław Wołoszański. Wychowywał się w regionie Dolnego Śląska pośród gór i lasów pełnych legend, opowieści, tajemniczych tuneli, twierdz, podziemnych przejść, historii bohaterów, walk z różnych epok, opuszczonych  pałaców,  ruin zamków, których wiele jest obecnie odbudowanych bądź poddanych rewitalizacji,  poniemieckich bunkrów w górach, starych kamienic, zdobionych wieloma tajemniczymi znakami, symbolami. Wszystkie te doświadczenia przekłada na swoją twórczość pisarską, poetycką i filmową.

Prowadzi kanał YouTube: Okiem pisarza oraz podcast: Świat Twoimi Oczami

Wielbiciel podróży, odkrywania historii lokalnych miejsc w tym m.in. legend, mitów. Z zainteresowaniem śledzi rozwój technologii innowacyjnych, sztucznej inteligencji czyli AI oraz kampanii kosmicznych zmierzających do kolonizacji planet.

W rodzinie piąty w kolejności archiwista rodu Przelaskowskich herbu Szreniawa liczącego ponad pięćset lat udokumentowanej historii. Jako prezes i fundator prowadził Fundację Rodu Przelaskowskich herbu Srzeniawa (2013-2023), wydającą darmowy on-line kwartalnik historyczno-naukowy Młody Szreniawa, gdzie pełnił rolę redaktora naczelnego. Zorganizował kilka zjazdów rodu Przelaskowskich w Owczarni pod Podkową Leśną. W 2009 roku obronił pracę magisterską pt. “Ród Przelaskowskich herbu Szreniawa w świetle archiwum rodzinnego” na Wydziale Historii Uniwersytetu Opolskiego.